Úprava tenisových kurtů (pozimní + jarní + průběžná)
1) POZIMNÍ (před sezónou)
Odstranění nečistot
Pro odstranění vyvstalé hrubší škváry a různých nečistot je vhodné použít kurtové koště a doslova proti srsti tyto hrubší součásti kurtu vymést. POZOR nejedná se odstraňování antuky až do škváry, ale jen citlivě vše vyčistit. Hlavně nepoužít hrábě nebo lopatu a snažit se něco sloupnout. Kdybychom tento krok neudělali, nová antuka by se obtížně spojila se stávajícím podkladem.
Položení umělých lajn
Dále je na řadě opětovné usazení plastových lajn do původního stavu bez ohledu na měkký terén. Až pak se teprve začíná s celoplošným podélným válcováním lehkým válcem o hmotnosti ca 62 kilogramů. Pomocí tenkého lanka, které se napne těšně vedle lajny, se tyto lajny nejprve opatrně nohama zašlapou (jde o to udržet maximální rovinu, pak se už lajny velmi obtížně rovnají).
Válcování
Jakmile jsou lajny zašlapány, můžeme už začít podélně celoplošně válcovat. Na závěrečné případné doklepnutí lajn, jsou k tomu určeny speciální kovové pěchy. Za několik minut jsou lajny znovu osazeny a je nalajnováno opět na celý rok. Začínáme válcovat ručním VYPUŠTĚNÝM válcem. Každé místo se válcuje ca dvakrát.
Kropení
Celou plochu důkladně pokropte (jakoby potopit místo od místa pod vodu). Toto první prolití a následné válcování je velice důležité pro budoucí spojení antuky a podkladní vrstvy. Po opadnutí vody, přemeťte celou plochu kurtovým koštětem. Po zaschnutí znovu celou plochu uválcujte ručním válcem ca dvakrát.
Doplnění novou antukou
Takto připravená plocha je schopná prvního jarního antukového doplnění. Vždy po natahování nové antuky následuje přemetení síťovačkou. Ta se nesmí nechat celou svou vahou položená na antuce (hrnula by se), ale přizvedne se její rovnací část kousek nad povrch. Znovu celou plochu důkladně potopit místo od místa pod vodu.
Snažíme se o dosažení co možná maximální roviny antukového kurtu.
Kropit a válcovat
Dále se opět celá plocha kurtu několikrát pokropí a válcuje. Postupně se do napouštěcího válce dopouští voda. Je samozřejmé, že se nesmí těžším válcem dělat na kurtu prudké pohyby do stran, protože potom se plocha nezhutňuje, ale jen trhá. NEJDŮLEŽITĚJŠÍ je, aby bylo důsledně dodrženo střídání JEDNO POKROPENÍ A DVOJTÉ UVÁLCOVÁNÍ. Jakmile by se jen válcovalo bez vody, vzniká nebezpečí utržení antuky od škváry.
Dělat z kurtu betonku, to nemá cenu! Konečné „spečení“ antuky a škváry udělá jen teplé počasí a sluneční svit. Kromě toho je pochopitelné, že přebitá škvára nemůže mít tak dobré sání srážkové vody jako ta, která je zhutněna jen tolik, kolik potřebuje. Další zhutňování těžkým válcem je pro kurty proto zbytečné, antuka se na povrchu může zhutňovat jen vypuštěným ručním válcem, to je pro slabou vrstvu antuky dostačující, když je zapotřebí vůbec zhutňovat.
Počet opakování voda-válec, je individuální. Závisí od doby, kdy je samotná údržba prováděna, jaké je teplo přes den a v noci, kolik bylo v zimě sněhu na kurtě apod.
Síťování
Konečnou finální úpravou je tzv. síťování. To se provádí rovnoměrným rozhozem antuky pod síťovačku.
Po zaschnutí přemést kurtovým koštětem a cca dvakrát válcovat a kropit. Na závěr, před první hrou, přemést kurtovým koštětem.
Je možné, ihned po dokončené jarní údržbě, zahájit lehčí hru.
A dále a stále HRAJTE, samozřejmě za stálé průběžné provozní údržby.
2) JARNÍ (zkraje sezóny)
– před hraním kropíme (pokud již není kurt mokrý)
– upravujeme vzniklé díry hned nohou/botou
– po hraní použijeme nejdříve dřevěné hrablo
– pokud je antuka hodně suchá, před zametením lehce pokropíme
– poté zameteme, nejlépe většinou koštětem
– při zametání se snažíme nejezdit přes lajny napřímo, ale jakoby na štorc
– zametáme celý kurt včetně výběhů, jakože od plotů k síti a ode zdi ke zdi
– umělé lajny očistíme košťátkem a před kropením
– nakonec pokropíme (pokud není kurt mokrý)
3) PRŮBĚŽNÁ
Postupně můžeme vynechat:
– upravování vzniklých děr (nebudou již vznikat)
– používání hrabla (bude stačit jenom čas od času)
+
Antuka prachová (označení 0-1 v zeleném pruhu)
– je určená k opravě vzniklých děr
Antuka standartní (označení 0-2 v oranžovém pruhu)
– je určena k běžnému dohazování/doplňování antuky
Obě se nacházejí v boudě na antuku.
Prachovou používat pouze po konzultaci, nebo raději vůbec.
Případné úpravy/opravy umělých lajn nechte na řiditeli nebo řiditeli masokombinátu,
– oba s nimi mají bohaté zkušenosti již.
Děkujeme.